BEGIN TYPING YOUR SEARCH ABOVE AND PRESS RETURN TO SEARCH. PRESS ESC TO CANCEL

Diáknapok mint élettapasztalat

Véget értek városunkban a diáknapok. Ez a tény sok diáknak szomorúságot csal az arcára, sokan viszont megkönnyebbülnek, fellélegeznek, örvendve, hogy ismét rá lehet majd venni a diákokat a tanulásra, dolgozatírásra. Vajon nem tanult senki semmit a diáknapok alatt? Vajon tényleg csak a szórakozásról szólnak ezek a rendezvények? Erre kerestük a választ a diáknapokon résztvevő tanulók körében és ennek tükrében tekintjük végig a mögöttünk álló hétet.

A Székelyudvarhelyi Diáknapok huszonhárom évvel ezelőtt a békéscsabai Garabonciás napok mintájára született. Lényege a diákpolgármester megválasztása volt, úgy hogy a közel egyhetes program kampányrendezvényekből állt. Egy remek módszer a felnőttkor küszöbén arra, hogy megismerjék a fiatalok a demokrácia rendszerét, felismerjék a társadalom problémáit és azokat felvállalva induljanak a diákpolgármesteri címért. A mostani csapat bemutatkozók kampánybeszédek voltak, a versenyzők feladata a minél több szavazat begyűjtése volt, egyszóval helyhatósági választás a diákok körében. Ez így zajlott 20 éven át Székelyudvarhelyen is, ez idő alatt 20 személy tölthette be a diákpolgármester szerepét városunkban és több száz diák tapasztalhatta meg, hogy milyen egy jelölt mögé állva minden eszközt megragadva elnyerni a szavazó diákok tetszését. Diáknapos megmérettetések során próbálhatták ki régen és ma is magukat a pályaválasztás előtt álló diákok az élet számos területén. Sokan itt beszéltek és beszélnek először közönség előtt, szövegeket írnak, népszerűsítő anyagokat terveznek és kiviteleznek, vállalkozókat keresnek fel, filmeket forgatnak, kapcsolatokat építenek és sikerre visznek ötleteket. Az elmúlt három évben ugyan nem választott a diákság polgármestert magának, de a feladatok továbbra is komoly próbatételek, melyek teljesítéséhez nem kevés kreativitás, tervezés, és jó menedzseri munka kell. Mi ez, ha nem egy sikeres felnőtt élet eljátszása, a készségek és képességek kamatoztatása.

Nem formális tanulás ez

Az idei diáknapos programban számos olyan részrendezvény volt mely a résztvevőknek szolgált információval, jó példával a pályaválasztás terén illetve a céltudatos élettervezésben. Ezek azok az alkalmak, amikor formálisan történik a tanulás. A diákrendezvények során a formális tanulás sok esetben háttérbe szorul és a non-formális illetve az informális fejlődés kerül előtérbe, ezen tanulási formák eredményét általában csak később tudatosítjuk. Főként ezt tapasztalta Orbán Szilárd is, az idei diáknapok nyertes csapata, a Jazzventure vezetője: „Nagyon sok mindent kaptam a diáknapoktól, minden elvárásomnak eleget tett ez az izgalmas hét. Rengeteg új ismerősöm, barátom lett, a csapattársaimmal még jobb lett a viszony, sokat fejlődtem a videó készítésben. Témánknak köszönhetően beleszerettem a 20-as évek világába, a dzsessz zenébe. Megtapasztaltam milyen 14 másik emberhez igazodni, megbeszéléseket, forgatásokat, gyűléseket szervezni. Imádtam a diáknapok minden percét, beleértve a felkészülést is, de nem mellékes az sem, hogy mi nyertünk.”

Mindenki nyert

Nem csak az első helyezett csapat tagjai érezték fejlődési lehetőségnek a diáknapokat. Zsombori Bíborka a Vekkergültek csapat felelőse elmondása szerint ők nem a kézzelfogható fődíjat nyerték meg, hanem egymás barátságát. „ A diáknapok alatt rájöttünk, hogy az igazi nyeremény nem csak fizikai lehet. Hiába törekedtünk a hátizsákok megnyerésére, ha a csapatunk romokban állt. Így pár nap után már nem a fődíj lebegett a szemünk előtt, hanem a cél, hogy igazi csapatot kovácsoljunk az összeverődött társaságból. Úgy gondolom, hogy az elmúlt hét alatt rengeteg dolgot nyertünk: egymás barátságát, emlékeket, élményeket, és tudatosítottuk magunkban, hogy nem az a lényeg, hogy egyénileg ki miben jó, hanem hogy csapatmunka lényege az alkalmazkodás és a tolerancia.”

Egy hétig a családom a csapat

Vizel Dávid, az idei WeKing csapat felelőse, harmadik alkalommal versenyzett a diáknapokon. A tapasztalt diáknapozó elmondása szerint a befektetett munkának mindig megvan a gyümölcse. „ Egy összetartó, ambíciós csapattal mindent el lehet érni. Voltam már nyertes csapatban és második helyezettben is, de a legnagyobb nyeremény mindig a barátok és élmények voltak. A WeKing csapat a harmadik csapatom volt, ezelőtt B.É.L.A és Sz.A.F.T. színekben versenyeztem, de mindenik évben a legemlékezetesebb hetek voltak a diáknapok, amikor a csapattagok már családtagok.”

A XXIII. Székelyudvarhelyi Diáknapok versenyébe több mint 200 diák kapcsolódott be, kétszer ennyi követte figyelemmel az eseményeket és közel 30 fiatal vállalt szerepet a szervezésben. Összegzésképpen ennyi székelyudvarhelyi és udvarhelyszéki tanuló tapaszt meg új élethelyzeteket, tanulta meg kötetlen formában az időmenedzsment fontosságát, érezte meg felelősségvállalás súlyát, próbálhatta ki magát vezető szerepben. A múlt hét eseményeiről beszámolókat, véleményeket és képes összefoglalókat a rendezvény facebook oldalán és a diakpolgarmester.ro oldalon olvashattok még.

A XXIII. Székelyudvarhelyi Diáknapok támogatója volt a Székelyudvarhely Városi Önkormányzat és a Bethlen Gábor Alap. Köszönjük!

Hamarosan minden csapattól leközlünk egy rövidke véleményt. Kövessétek oldalunkat folyamatosan!

ÍRJ HOZZÁSZÓLÁST

Kérünk légy udvarias, nagyra értékeljük! Az e-mail címedet bizalmasan kezeljük. A hozzászóláshoz kérünk töltsd ki a szükséges mezőket.